Skříň do malého bytu: Máme pro vás pět tipů jak vybrat tu nejlepší
Zhruba třetina bytů v Česku oficiálně spadá do kategorie „malých“. To znamená, že jejich obytná plocha nepřesahuje 40 metrů čtverečních. I v takovém „drobečkovi“ ale člověk chce a potřebuje skladovat oblečení a další nezbytnosti. Jak tedy vybrat skříň, která pokoj opticky zvětší a zároveň se do ní vejde spousta věcí? Základní rada zní: Přemýšlejte při jejím nákupu.
1. Neuzavírejte (se)
Uzavřené skříňky, šuplíky a vůbec všechny velké plochy malou místnost ještě víc zmenšují. Opačný efekt ale mají otevřené plochy – ne všechno musí mít dvířka. Do malého bytu tedy pořizujte třeba policové skříně, které mají některé prostory otevřené. Do otevřených poliček pak můžete naskládat knížky, bižuterii, oděvní doplňky…
Šatní skříň volte spíše vyšší než širší a pokud budete mít možnost, zvolte spíše subtilnější provedení. Třeba na nožičkách.
2. Volte světlejší dekory
Jedna ze základních designérských pouček zní: Prostor opticky zvětšíte světlými barvami. Šatní skříň do malé ložnice, ale i sestavu skříněk do malého obýváku tedy volte ve světlých dekorech. Ze dřeva se nabízí dekor buku, dubu sonoma nebo světlý javor.
Vhodné jsou i bílá barva a lesklý povrch, ve kterém se bude odrážet okolí. Prostor opticky zvětší i zrcadlo umístěné na dveřích skříně.
3. Pořiďte si posuvné dveře
A propos, dveře… Pro majitele malých bytů by měla být jasnou volbou šatní skříň s posuvnými dveřmi. Ta vám totiž ušetří několik metrů čtverečních místa. A to můžete využít jinak, účelněji. Skříň s posuvnými dveřmi můžete také umístit do menších prostor, kam byste klasickou skříň postavit nemohli – už jen proto, že byste její dveře nemohli otevřít.
U skříní s posuvnými dveřmi (a vlastně nejen u nich) řešte i kvalitu kování. Asi nikdo nechce, aby ho každé ráno budilo skřípění posuvných dveří, když si partner vybírá šatník do práce.
4. Všechno si uspořádejte
Jinak by měly vypadat útroby skříně, kterou se chystáte postavit do dětského pokojíku, jinak šatní skříň pro ženu a jinak pro muže, kterého živí obchod a většinu jeho šatníku tedy tvoří saka, košile a obleky.
Uspořádání polic, drátěného programu, tyčí, na které přijdou ramínka, i šuplíků, by mělo odpovídat vašim potřebám. Vy budete do skříně ukládat věci a vy se budete v případě špatného vnitřního uspořádání trápit s tím, že nemáte co dát do šuplíků, ale šatní tyč byste potřebovali ve dvojnásobné délce.
5. Vybírejte vhodné doplňky
Stačí vybrat pár vhodných doplňků šatní skříně a můžete zde ukrýt předměty, které jinde jenom překážejí. V nabídkách eshopů už jsou zcela běžně k mání stojany na vysavače nebo na žehličky. Dno skříně, kde se jindy kupí hromady prádla, můžete vybavit vnitřními zásuvkami, pořídit si boxy různých velikostí a uložit do nich například sezónní oblečení nebo ložní prádlo.
Pokud máte malý byt s vysokými stropy, přemýšlejte o pořízení nástavce na skříň, díky kterému úložný prostor zase o kousek nafouknete, nicméně ne na úkor místa pro život.